Track Champions League er alltid et høydepunkt.
I år besto det av 3 helger, totalt 5 løpsdager + 1 UCI CL2 poengritt.
Runde 1 – Paris 22-23. November
Selv om konkurransen i Paris først var på fredag, skulle alle ryttere ankomme onsdag for å få utdelt tempodrakter, tatt bilder og evt. være med til ulike media-aktiviteter. Det hadde allerede blitt lagt opp til at det ville bli en duell mellom meg og britiske Katie Archibald.
Poengrittet Fredag 22. November
F ørste dag, fredag 22. November var det et løp utenom selve Champions League, nemlig et 25 km (100 runder) poengritt, med spurt hver 10. runde. Bortsett ifra å score UCI-poeng, ville resultatet i poengrittet også avgjøre startrekkefølgen til dagen etter. Første konkurranse er alltid litt mer nervepirrende, da man alltid er litt spent på de andres form. For min egen del, er jeg selv i grunntrenings-periode, og har ikke hatt muligheten til å spisse formen for Champions League. Sesongen har vært lang, og da det kommer et EM i februar, har vi måtte prioritere treningen, og velge hvilke perioder hvor jeg vil toppe, og hvilke perioder hvor treningen må prioriteres. Derfor var jeg ganske spent på hvordan poengrittet ville bli.
Poengrittet ble et hardt og offensivt ritt, hvor jeg i starten fikk samlet litt spurtpoeng. Etter ca. 30 runder, kom jeg og Katie i brudd sammen, og fikk tatt en runde på feltet. Det var et jaktende felt, så runden kostet enormt mye. Men jeg klarte etter hvert å hente meg inn igjen, og plutselig var jeg i brudd igjen, denne gangen med et par andre briter og en ire, mens Katie kom opp også etter hvert. Dermed var det kun meg og Katie som fikk en runde på feltet, men da jeg hadde scoret flere spurtpoeng underveis, ble jeg VINNER av dagens ritt.
Det smakte godt 😊
Scratch og Eliminasjon Lørdag 23. November
Programmet for Champions League er samme for hver runde, et 30 runders scratch-ritt og et eliminasjonsritt.
Scratch-rittet ble kjørt i et høyt tempo i starten, før det begynte å gå taktikk i det. Dermed var det noen av rytterne som prøvde å gå i brudd, men feltet kom jaktende etter. Jeg kom meg på hjul av Katie, og angrep henne med ca. ½ runde til mål. Det ble en veeldig tett spurt, som ble avgjort på målfoto, dog til Katies fordel. Men må uansett si at 2. plassen smakte godt, og en god start!
Jeg var klar og tent til eliminasjonsrittet, og fikk kjørt veldig bra i starten. Men det endte også der. Selv om eliminasjon har pleid å være min sterke side, mistet jeg fokus et kort øyeblikk, klarte å overleve 1 gang, 2 ganger, men så var hellet ute, og jeg fikk en litt skuffende 9. plass,
Søndagen hadde jeg et sent fly tilbake til Mallorca, så jeg fikk presset inn en kort styrkeøkt, før det var 3 korte treningsdager på Mallorca, innen jeg befant meg på et nytt fly på vei til Nederland.
Runde 2 & 3 – Apeldoorn (Nederland) 29-30. November
Runde 2 fredag 29. November
Scratch-rittet første dag i Apeldoorn var pent sagt katastrofe. Null fokus og konsentrasjon fra min side, og plutselig var spurten der og løpet var over. Mitt dårligste resultat, hvor jeg fikk en veldig skuffende 16. plass.
Jeg fikk tatt en liten prepp-talk med meg selv, og eliminasjonen gikk helt inn! Der gikk jeg av med en suveren seier over Katie (min første seier over henne, side og side noensinne!) så det var virkelig en milepæl for meg personlig.
Da alle de andre av mine konkurrenter har også vært i «vaskemaskinen» sammen med meg resultatmessig, var jeg foreløpig på en samlet 3.plass.
Runde 3 lørdag 30. November
Runde 3 var preget av dårlig konsentrasjon og manglende fokus. Scratch ble en skuffende 10.plass, hvor jeg fikk gjort lite av meg selv, og eliminasjon var det samme, med en skuffende 9.plass.
Katastrofe-tankene begynte å komme, jeg falt lengre og lengre ned sammenlagt, og begynte å se at jeg virkelig måtte finne mitt indre «game-hode» igjen om jeg skulle kunne redde Champions League.
Fjoråret hadde jeg rett og slett vært «Stabile Stenberg», som leverte topp 4 resultatet gang på gang, og virkelig hadde funnet mitt A-game. Men halvveis kjørt i årets Champions League hadde jeg virkelig vært ustabil, men noen ekstremt gode resultatet, men også noen pent dårlige resultater.
Jeg fikk en god snakk med noen av de andre jentene, og fant ut at mange slet med det samme som meg i år. Vanskeligheter med å konsentrere seg hele veien, vanskelighet med å finne rette fokus, og resultater som både var topp og bunn.
Vel tilbake på Mallorca måtte jeg ta et valg – finne mitt A-game, og gi kroppen litt mer hvile, mens hodet måtte vaskes – eller fortsette den planlagte harde treningen. Jeg valgte å slippe opp på gassen, samle overskuddet og få hodet på plass.
Runde 4 & 5 – London 6-7. Desember
Runde 4, fredag 6. desember
Jeg var veldig spent på dagens ritt. Jeg hadde falt ned til en samlet 6.plass. Resultatet kunne jeg ikke fokusere for mye på, men jeg ville virkelig kjempe meg tilbake til toppen, og vise at jeg er stabilt god.
Scratch-rittet ble et nervepirrende ritt, hvor flere prøvde å komme i brudd. En trio fikk en godt forspring, men feltet kom jaktende etter. Jeg fikk timet min spurt til perfeksjon, og angrep Katie med 1 runde til mål. En tett duell frem til målstreken, men ut av siste sving hadde jeg mer fart og kunne endelig ta en SEIER! Og det foran det britiske publikummet! Taket var ved å heves av publikum som heiet og jublet.
Eliminasjonsrittet gikk også min vei. Jeg kom meg til vi var 3 ryttere igjen, men slapp opp på gassen litt for tidlig, og røk ut når vi var 3 igjen. En 3.plass smakte likevel godt.
Runde 5, fredag 7. desember
Etter gårsdagens bragder hadde jeg klatret oppover igjen på rankingen, og var nå tilbake til å være nr. 3.
Scratch-løpet i dag ble igjen et skikkelig drag-race hvor det var duell mot meg og Katie. Denne gangen tok Katie det lengste strådet, og vant, mens jeg fikk en glimrende 2.plass. Og den jubelen det var i hallen! Det er virkelig til å gå gåsehud av – selv om jeg hører veldig lite når jeg først er i gang.
Eliminasjonsrittet ble igjen et bra løp. Endte på 5.plass, ved å bli lurt av Katie til å legge meg feil sted – så det var litt surt å gå rett i fella og bli innestengt.
Totalt ble jeg nr. 2 sammenlagt – og fikk en flott SØLV i årets Champions League!
Det har virkelig vært en berg- og dalbane i årets sesong, men jeg har ikke vært den eneste i denne berg- og dalbanen.
Likevel kommer jeg ut av det med 2 seire, 2 andreplasser og 1 tredjeplass. Og jeg har fått enda mer innsikt i hvordan jeg kan skru på mitt A-game. Jeg vet ikke hvor lett det er for mine andre konkurrenter å få hodet skrudd på, men for min egen del, kreves det en god del mental